Znak ČUS
Martin Vejrek

Okolí Červeného Kostelce

Znak města

Červený Kostelec, kde Olešnice je částí tohoto města, se nachází ve Východních Čechách v podhůří Krkonoš v kraji Boženy Němcové, Aloise Jiráska a bratří Čapků. Na západě se rozpíná Podkrkonošské podhůří a nejblíže je Kocléřsko-Zvíčinský hřbet s nejvyšším vrcholem Zvíčina (671 mnm), kde můžeme navštívit Raisovu Chatu s překrásným rozhledem do kraje. Více na severozápadě jsou Krkonoše s nejvyšší horou Česka Sněžkou (1602 mnm). Na severu se rozkládá Broumovská vrchovina a nejblíže jsou Jestřebí hory s rozhlednou Žaltman (739 mnm). Z části jsou Jestřebí hory součátstí chráněné krajinné oblasti Broumovsko. V ní jsou další zajímavé přírodní úkazy jako Teplicko-Adršpašscké skály, Broumovské stěny a stolová hora Ostaš. Více na sever se rozkládají Javoří hory s rozhlednou na Ruprechtickém špičáku (880 mnm). Na východě se na polské straně tyčí Stolové hory (Gory Stołowe). Zde se nachází nejvyšší pískovcový vrch Polska Velká Hejšovina (Szczelinec Welky, 919 mnm) a skalní labyrint Bledné skály (Bledne skaly). Na Jihovýchodě se rozpíná Podorlická pahorkatina, kde se nachází rozhledna Jiráskovy chaty na Dobrošově (623 mnm). Dále pokračují Orlické hory s nejvyšším vrcholem Velká Deštná (1115 mnm). Zde je postavená malá dřevěná rozhledna. Na jihu se rozprostírá rozlehlá Úpsko-Metujská tabule s přehradní nádrží Rozkoš, jejíž vodní plocha zabírá okolo 1000 ha.

K Červenému Kostelci patří rekreační rybníky Špinka a Brodský. V blízkém okolí protékají řeky Úpa a Metuje. V údolí řeky Úpy se nachází národní přírodní památka Babiččino údolí. Kde můžeme navštívit mnoho míst známých z díla B. Němcové. V údolí druhé významné řeky Metuje se nachází přírodní rezervace Peklo se stejně pojmenovanou osadou a výletní restarací zvanou "Pekelec".

Naučné stezky:
Babiččino údolí
Bojiště války 1866
Pevnost Dobrošov
Naučná stezka Teplikcým skalním městem J. Vavrouška

Turistické trasy - v okolí je mnoho značených turistických cest a přímo Červeným Kostelcem prochází turistická trasa Cesta Boženy Němcové.

Cykloturistické trasy - v okolí je i dost značených cykloturistických cest a přímo Červeným Kostelcem prochází cyklotrasa č. 4018 Ratibořice - Č. Kostelec - Ratibořice a č. 4095 Rtyně - Č. Kostelec - Náchod.

Města a obce v okolí:
Červený Kostelec , Náchod , Česká Skalice , Hronov , Nové Město nad Metují , Jaroměř , Broumov , Meziměstí , Police nad Metují , Teplice nad Metují , Adršpach , Upice , Truntov

Mikroregiony, spolky obcí v okolí:"
Náchodsko , Branka - svaz cestovního ruchu , Svazek obcí 1866 , Broumovsko , Dobrovolný svazek obcí Broumovsko , Svazek obcí východné Krkonoše , Společenství obcí Podkrkonoší

Doporučené mapy:
Edice KČT č. 25 Broumovsko, Gory Kamienne a Stołowe, č. 26 Podorlicko a okolí Babiččina údolí (1:50 000)
SHOcart č. 25 Broumovsko, Adršpach (1:50 000)
SHOcart č. 113 Podkrkonoší (1:75 000)
Doporučené mapy širšího okolí:
Edice KČT č. 23 Podkrkonoší, č. 24 Hradecko a Pardubicko, č. 27 Orlické hory (1:50 000)
SHOcart č. 26 Podkrkonoší, č. 27 Královéhradecko, č. 28 Orlické hory, Góry Stolowe (1:50 000)
SHOcart č. 114 Královéhradecko, č. 115 Broumovsko, Adršpašsko-teplické skály, č. 116 Orlické hory, Góry Stolowe (1:75 000)